Czy można samemu nauczyć się języka obcego?


Możliwości w nauce języków obcych są dziś tak duże, jak nigdy wcześniej. Materiały do nauki właściwie każdego języka na świecie są bardzo łatwo dostępne. Każdy może też słuchać muzyki, czy oglądać filmy z obcych krajów, utrzymując ciągły kontakt z językiem. Same kursy językowe również cieszą się dużą popularnością. Niektórzy decydują się na samodzielną naukę języka, uważając, że przy tak łatwym dostępie do materiałów jest to najlepsze rozwiązanie. Ma to swoje plusy i minusy, które warto rozważyć.

Czy samodzielna nauka języka jest skuteczna?

O tym, jak uczyć się języków obcych napisano już całe książki. Metody nauki są bardzo zróżnicowane, i większość z nich rzeczywiście oferuje dobre efekty. W każdym przypadku potrzebny jest jednak jeden, kluczowy element – samodyscyplina. Jedynie dzięki systematycznej nauce można rzeczywiście nauczyć się języka.

Samodzielna nauka języka daje w tej kwestii dużą swobodę. Osoba ucząca sama wybiera metody i czas poświęcany na naukę. Jest to niewątpliwie zaleta, bowiem samemu można wybrać najlepsze dla siebie metody nauczania i korzystać z takich źródeł, które są najbardziej przystępne. Z drugiej strony, kiedy nauka nie jest uzależniona od nikogo innego, łatwo po pewnym czasie stracić do niej zapał i zacząć zaniedbywać swoje lekcje.

Nauka języka na własną rękę jest możliwa przede wszystkim dzięki dostępności materiałów. Podręczniki czy książki do różnych języków nie kosztują zbyt wiele. Istnieje również mnóstwo sposobów na utrzymywanie ciągłego kontaktu z językiem – przykładowo, wspomniane już oglądanie filmów czy słuchanie muzyki.

A może jednak nauka pod okiem nauczyciela?

Dobry kurs języka obcego z profesjonalnym nauczycielem praktycznie zawsze daje gwarancję lepszych i szybszych efektów. Przede wszystkim łatwiej jest tu utrzymać dyscyplinę i regularność w nauce. Nauczyciel jest w stanie od razu odpowiedzieć również na wszystkie pytania ucznia, a w razie czego skorygować jego błędy.

Samodzielna nauka języka jest jak najbardziej możliwa. Stawia jednak przed uczącym się dodatkowe wyzwania, co sprawia czasami, że jest ona bardziej czasochłonna. Odpowiednim wyborem będzie więc kurs języka obcego – zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na tak nietypowe języki jak perski, hebrajski, arabski, japoński czy koreański.

 

Artykuł sponsorowany