Jak unikać nadmiernych wydatków budując własny dom? Ekonomiczne projekty domów to najlepszy wybór.

Podczas spełniania marzeń o własnym domu podstawową kwestią jest rozważenie aspektów finansowych. Kluczowym elementem udanej inwestycji jest odpowiedni projekt domu. Jak dokonać najlepszego wyboru? Jakie kryteria przyjąć przy podejmowaniu decyzji? Aby nie mieć problemów z ukończeniem wyzwania warto postawić na takie projekty domów, które umożliwią szybką realizację przy minimalnych kosztach? Zapoznajmy się z cechami charakterystycznymi projektów domów tanich w budowie.

Gotowe i łatwo dostępne! Wybieraj z szerokiej oferty projektów domów typowych. 

Najłatwiej i najszybciej dostępne projekty domów tanich w budowie znajdują się wśród gotowych propozycji domów. Samo zakupienie takiego projektu jest już korzystne finansowo dla inwestora. Gotowe projekty domów stanowią najtańszą możliwość zdobycia w pełni wartościowej dokumentacji służącej do uzyskania pozwolenia na budowę. Choć istnieje opcja indywidualnych projektów domów, są one znacznie droższe niż gotowe propozycje. Gotowy projekt domu kupimy za kilka tysięcy (średnio między 2.5 a 4.5 tys. złotych), podczas gdy koszty przygotowania projektu od podstaw, na indywidualne życzenie inwestora to kwota kilkukrotnie wyższa. Projekty domów katalogowych można zamawiać online, z szybką wysyłką do paczkomatu, lub domu, gdzie czas dostarczenia wynosi średnio około dwóch dni roboczych. Dobrze jest zamawiać oszczędne w wykonaniu projekty domów na oficjalnych stronach pracowni architektonicznych. Gwarantuje to najszybszy termin realizacji, bezpośredni kontakt z projektantami wybranego domu oraz profesjonalną obsługę i doradztwo w trakcie wyboru. To właśnie decyzja o postawieniu na konkretny projekt może okazać się kluczowa. Wybór jednego z wariantów zależy w dużym stopniu od indywidualnych preferencji inwestorów. 

Idealne na mniejszą działkę – domy z zagospodarowanym poddaszem. 

Dla osób ceniących tradycyjny podział na parter i poddasze, projekty domów z poddaszem użytkowym stanowią naturalny wybór. Wybierając ten rodzaj budynku, możemy w wielu aspektach wdrożyć ekonomiczne myślenie o inwestycji, unikając nadmiernych kosztów budowy. W powszechnym odbiorze domy z zagospodarowanym piętrem są odbierane jako droższe niż parterowe, jednakże nie zawsze jest to zgodne z rzeczywistością. Dążąc do taniej realizacji inwestycji, warto szukać oszczędności zarówno w rozmiarach, jak i samej konstrukcji budynku. Domy z poddaszem, które mają być w założeniu ekonomiczne w wykonaniu, powinny być oparte na minimalistycznej konstrukcji. Ograniczenie liczby kominów, minimalna ilość ścian nośnych, zamiana tradycyjnych balkonów na te w stylu francuskim, pominięcie podpiwniczenia, a jeśli to możliwe, również garażu – to tylko kilka wyznaczników, którymi powinny charakteryzować się oszczędne projekty domów. Wile możemy zaoszczędzić jeśli postawimy na domy dachem dwuspadowym o maksymalnie uproszczonej geometrii. Bez zbędnych „jaskółek”, załamań kąta nachylenia, o prostym, symetrycznym układzie połaci dachowej. Więźba dachowa oraz jej pokrycie i montaż stanowi jeden najdroższych etapów całej budowy, więc wybierając maksymalnie uproszczony wariant, można znacznie obniżyć całościowe nakłady na inwestycje.

Dom przy Cyprysowej 77

Szybka i prosta budowa – niewielkie domy parterowe i ich rosnąca popularność. 

W kontekście innych rozwiązań cieszących się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy chcą oszczędnie zbudować nowy dom, warto wspomnieć o katalogowych domach parterowych o powierzchni do 100 m², nie posiadających ani garażu, ani piwnicy. Taka zoptymalizowana powierzchnia użytkowa budynku powinna spełnić potrzeby mieszkaniowe, zarówno niewielkiej rodziny, jak i większej, składającej się z czterech, lub pięciu osób. Parterowy bungalow, o niewielkich wymiarach, w którym zrezygnowano z garażu będzie szczególnie praktycznym rozwiązaniem na działkach o ograniczonej powierzchni. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne zajmują przestrzeń budynku służącą wyłącznie jego mieszkańcom. Jedynie kotłownia pozostaje tzw „brudnym pomieszczeniem”, które mimo wszystko powinno się znaleźć w każdym domu. W tanich, z założenia, projektach domów unika się dodatków, takich jak garaż, czy piwnica, które zwiększają koszty realizacji i zajmują przestrzeń na działce. Budowę i wykończenie niewielkich domów parterowych bez garażu możemy zrealizować w jednym roku. Oszczędności możemy poczynić również w trakcie samej budowy. Istnieje możliwość zmniejszenia wydatków, na przykład poprzez zastosowanie lżejszego stropu drewnianego, podstawowych fundamentów wylewanych, lub z bloczka zamiast płyty, czy wybór ogrzewania gazowego bez konieczności budowy kosztownego kominowego trzonu. Zaletą jest również proste i przystępne opracowanie dokumentacji projektowej, z którą poradzi sobie większość ekip budowlanych, czy inwestorów realizujących inwestycję metodą gospodarczą. Do wykonania prostego domu parterowego nie jest potrzebna specjalistyczna brygada budowlana. Przy zaangażowaniu i pomocy, znających się na sztuce budowlanej, przyjaciół jesteśmy w stanie je zrealizować w ramach własnym sumptem.

Dom przy Bukowej 11

Odpowiednio przemyślane i zaprojektowane domy – zarówno parterowe, jak i te z poddaszem – są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na drodze do szybkiej realizacji marzenia o własnym domu. Wybierając odpowiedni skomponowany projekt, dbający o prostotę i łatwość wykonania każdego elementu i etapu budowy, oszczędzamy nie zasoby rodzinnego budżetu, ale także czas, który oddziela nas od zamieszkania we własnym domu.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Dom czasem kosztuje taniej niż mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *