Plecak dla dziecka – o czym pamiętać, aby dobrze go dopasować?


Plecak z wiekiem staje się nieodłącznym atrybutem dziecka, zwłaszcza jeśli stawia ono swoje pierwsze kroki w szkole. Dziś rodzice mogą przebierać w ofertach kolejnych sklepów, ale im większy wybór, tym większy dylemat. Często zapomina się o aspekcie zdrowotnym. Czy wszystkie stylowe plecaki dla dzieci spełniają zalecane przez pediatrów wymagania? Sprawdź, jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem!

Plecak dla dziecka – kluczowe informacje

Dla rodzica podstawowym kryterium wyboru plecaka zawsze będzie wiek pociechy. W okresie dorastania zmieniają się potrzeby, preferencje i oczywiście ciało malucha. Na każdym etapie życia warto jednak zadbać o zdrową postawę i prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Istnieje wiele alternatyw dla plecaka, jednak każda z nich ma swoje minusy. Noszenie torby nadmiernie obciąża jedną stronę ciała, co może prowadzić do wielu zwyrodnień. Wysoce usztywniany tornister zapewnia stabilność, ale cała jego konstrukcja i sposób wykonania sprawiają, że waga wzrasta. Popularność plecaków nie powinna dziwić, a wynika to przede wszystkim z ich uniwersalności i ergonomiczności.

Na co zwrócić uwagę, kupując plecak?

Wielu rodziców nie zwraca uwagi na model plecaka, dopóki dziecko nie rozpoczyna edukacji. Na spacer maluch zakłada lekki worek, a dziewczynki torebki na ramię – takie niezobowiązujące podejście na dłuższą metę może mieć negatywne skutki dla zdrowia i prawidłowej postawy Twojej pociechy. Oto kilka podstawowych czynników, które ułatwią podjęcie decyzji.

Odpowiedni rozmiar

Po pierwsze – rozmiar. Pamiętaj, że dziecko nie powinno dźwigać sporych ciężarów, a więc warto zadbać o poręczny plecak, w którym zmieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Przed dokonaniem zakupu przemyśl przede wszystkim zastosowanie. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem są praktyczne modele, które świetnie sprawdzą się zarówno w przedszkolu, jak i na spacerze czy wycieczce.

Przemyślana konstrukcja

Zwrócenie uwagi na budowę i kształt produktu to warunek konieczny, jeśli zależy Ci na prawidłowej postawie dziecka. Odpowiednio skonstruowany plecak gwarantuje symetryczne rozłożenie ciężaru. Jak powinien wyglądać? Usztywniana ścianka przylegająca do pleców oraz szerokie, regulowane szelki stanowią podstawowe wymagania, które powinien spełnić każdy dobry sprzęt. Warto wspomnieć, że właściwa liczba kieszonek ułatwia maluchowi organizacje przestrzeni i pakowanie, dlatego czasem lepiej zrezygnować z minimalizmu na rzecz dodatkowych, praktycznych rozwiązań, takich jak elastyczna kieszonka na bidon.

Stylowy plecak dla dziecka

Możliwość wyrażania siebie jest niezwykle ważna dla właściwego rozwoju każdego dziecka, dlatego maluch również musi mieć wpływ na wybór plecaka – w końcu to on będzie go nosił! Rodzice często kupują rzeczy, które im się podobają, nie uwzględniając przy tym osobistych preferencji swojej pociechy. Dziecko chętniej zakłada plecak, który podkreśla jego indywidualizm, osobowość i zainteresowania.

Wpływ poprawnie dopasowanego plecaka na zdrowie dziecka

Jeśli zastosujesz się do wymienionych powyżej wskazówek, możesz zaoszczędzić swojemu dziecku:

  • bólu pleców,
  • dyskomfortu fizycznego i psychicznego,
  • skrzywienia kręgosłupa,
  • zniekształcenia klatki piersiowej,
  • skoliozy.

Pamiętaj, że niewłaściwe dobranie plecaka ma długofalowy wpływ na zdrowie Twojej pociechy. Dziś o wiele łatwiej znaleźć produkt, który zadowoli i Ciebie, i malucha. Sympatyczny i różnorodny design w stylowych plecakach dla dzieci to dowód na to, że akcesoria zdrowe dla pleców nie muszą być nudne!

 

Artykuł sponsorowany