Zapowiada się ciepły weekend, więc zastanawiasz się nad wycieczką dla swojej rodziny. Chcesz spróbować czegoś nowego? Przekonaj się, dokąd warto się udać w ramach city break!
Czym jest city break?
City break to krótki wyjazd do dużego miasta, a jego celem jest intensywne zwiedzanie i doświadczanie. Turyści w ciągu kilku dni chcą odkryć unikalną atmosferę, kulturę i historię miejsca oraz spróbować lokalnej kuchni.
Plan takiej podróży jest zwykle bardzo napięty. To też idealny pomysł na spędzenie wartościowego czasu z rodziną. Przekonaj się o tym na własnej skórze!
Pomóż innym w zaplanowaniu podróży!
Nieważne, czy wybierasz się w popularne miejsce, czy nie. Twoja wycieczka może być źródłem inspiracji dla innych rodzin. Wykorzystaj to!
Możesz założyć bloga i opisać swoje doświadczenia, uwagi, najlepsze oraz najtrudniejsze momenty oraz wstawić zdjęcia. Wielu użytkowników szuka takich informacji podczas planowania wycieczki. Jeśli podzielisz się swoimi przemyśleniami, wkrótce ta niewinna rozrywka może Ci przynieść współpracę barterową lub zniżki na kolejne wyjazdy.
Bądź mądry. Wybierz odpowiedni kreator stron (możesz najpierw sprawdzić ranking kreatorów stron) i bierz się do roboty!
Miasta, które warto odwiedzić z rodziną
Oczywistym wyborem na Twój pierwszy city break mogą być większe miasta Polski takie jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Dlatego… nie znajdziesz ich w tym zestawieniu. Razem z redakcją uważamy, że warto poświęcić swój czas i uwagę nieco mniej znanym perełkom.
Toruń
Toruń to miasto Krzyżaków, pierników i Mikołaja Kopernika. Czasami nazywane małą Pragą, może pochwalić się zachwycającym starym miastem z gotyckim Ratuszem (obecnie Muzeum Okręgowe). Warto wejść też na wieżę ratuszową, z której rozciąga się widok na całe miasto.
Obowiązkowym punktem programu wycieczki jest także przerwa na pierniki. W Toruniu nie tylko kupisz i zjesz tradycyjnie wypieki, ale też możesz zwiedzić Żywe Muzeum Piernika. Młodszym i starszym miłośnikom nauki spodoba się z kolei Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Nie znajdziesz tu nudnych wystaw i definicji, a raczej liczne i interaktywne eksponaty, przy których nauka staje się najlepszą rozrywką.
Do Torunia przyjeżdża się również po to, żeby zwiedzić średniowieczne (i nieco młodsze) zabytki, w tym Kościół Mariacki, ruiny zamku krzyżackiego, pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, mury obronne i pomnik Flisaka. Warto wybrać się także do Ogrodu Zoobotanicznego i Planetarium.
Poznań
Rzadkim wyborem na city break jest Poznań. A szkoda. Stolica Wielkopolski wręcz obfituje w zabytki. Turyści najchętniej odwiedzają Farę Poznańską, Zamek Królewski oraz oczywiście Stary Rynek (trzeci co do wielkości w kraju), na którym znajdują się pałac Mielżyńskich oraz Działyńskich.
Jeśli przy okazji chcesz poszerzyć swoją wiedzę, koniecznie zajrzyj do któregoś z muzeów: Narodowego, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Muzeum Uzbrojenia, Historii Miasta, Instrumentów Muzycznych, Archeologicznego czy Powstania Poznańskiego.
A co gdyby zwiedzanie miasta można by połączyć z plażowaniem? W Poznaniu jest to możliwe! Tereny wokół jeziora Maltańskiego zagospodarowano na ośrodek rekreacyjny, w którym latem możesz cieszyć się sportami wodnymi, a zimą zjeżdżać na nartach i snowboardzie. Czego chcieć więcej?
Lublin
Kolejnym miejscem na liście jest Lublin, główny ośrodek gospodarczy Wschodniej Polski.
Zwiedzanie również warto rozpocząć od spaceru po Starym Mieście i licznych znajdujących się tutaj atrakcji: Zamku, Bramy Krakowskiej, Wieży Trynitarskiej, Placu Łokietka oraz wyjątkowej barokowej Archikatedrze.
W mieście znajdziesz też Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowe Muzeum w Majdanku oraz Ogród Botaniczny UMCS.
Jednak najlepiej odwiedzić Lublin podczas któregoś z wyjątkowych festiwali. Wśród nich Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku oraz Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Który z nich zrobi na Tobie największe wrażenie?
Szczecin
Gdyby Polska miała mniej szczęścia, Szczecin leżałby poza granicami kraju. Znajdował się już pod panowaniem Szwecji, Brandenburgii, Prus i Niemiec. Wszystkie te kraje widziały w Szczecinie spory potencjał.
A Ty co możesz zobaczyć? Na pewno musisz wybrać się nad jezioro Dąbie, gdzie zlokalizowane są liczne mariny żeglarskie i przystanie. Są tutaj też plaże, na których chętnie wypoczywają mieszkańcy.
Poza tym warto zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, Basztę Panieńską, Ratusz Staromiejski, Pałac pod Globusem i Pałac Sejmu Stanów Pomorskich. Ciekawymi punktami na mapie są również Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła, Muzeum Techniki i Komunikacji i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza.
Grzechem byłoby być w Szczecinie i nie zobaczyć morza. Możesz do niego dotrzeć drogą wodną. Przy okazji koniecznie wybierz się do Puszczy Wkrzańskiej, która rozciąga się na teren Polski i Niemiec. Czekają tu na Ciebie urokliwe szlaki piesze oraz rowerowe.
Karpacz
Karpacz położony jest niedaleko Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy i Sudetów. Już sam ten fakt powoduje, że jest to miejsce warte odwiedzenia „przy okazji” wyprawy w góry.
W tym urokliwym miasteczku znajduje się m.in. budynek starego obserwatorium meteorologicznego oraz Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a w nim… restauracja.
Karpacz słynie oczywiście z jeszcze innych atrakcji, w tym Świątyni Wang (ewangelickiej budowli sakralnej przeniesionej w 1842 roku z norweskiej miejscowości Vang), Karczmy Sądowej (z 1735 r.), chałup pasterskich, dworku myśliwskiego i dawnego dworca kolejowego.
Rodzinom mogą spodobać się też nietypowe muzea, tj. Multimedialne Muzeum Karkonoszy, Muzeum Turystyki i Sportu, czy Muzeum Zabawek. Dla tych, którzy liczą na aktywny wypoczynek, świetną opcją będzie całoroczne lodowisko, park linowy czy tor saneczkowy.
Małe miasta też mają swój urok!
Chcesz pojechać w jeszcze bardziej nieoczywiste miejsca, w których nie spotkasz tłumu turystów? Mam dla Ciebie ciekawe propozycje!
Zielona Góra
Zacznę od Zielonej Góry, polskiej stolicy wina. Uprawa winorośli na pobliskich terenach to tradycja znana już od ok. 1150 roku! Wiadomo też, że w okresie międzywojennym aż 300 hektarów ziemi w pobliżu zajmowały winnice. Obecnie przez miasto przebiega Lubuski Szlak Wina i Miodu. Wszyscy miłośnicy tego napoju, powinni choć raz się tutaj wybrać!
Frombork
Jeśli nad wodę to tylko do… Fromborka! W małym, ale uroczym miasteczku znajduje się port, plaża oraz morskie przejście graniczne. Niezwykłości temu miejscu dodają liczne zabytki i wręcz zniewalające krajobrazy.
Będąc już na miejscu, koniecznie odwiedź wieżę wodociągową, nowy pałac biskupi oraz Wieżę Kopernika (w której mieszkał słynny Polak!). We Fromborku znajdziesz też planetarium i obserwatorium.
Lidzbark Warmiński
A może wybierzesz się do polskiej Wenecji? Lidzbark znany jest ze swojego nietypowego klimatu – gorących i bezdeszczowych lat oraz dużych opadów wiosną i jesienią. Jednak turystów przyciąga nie tylko gwarancja pogody, ale też system charakterystycznych kanałów, które przecinają ulice. Można się tutaj poczuć jak w jednym z włoskich miasteczek.
Poza tym miasteczko ma do zaoferowania kilka interesujących zabytków, np. zamek biskupi, oranżerię Krasickiego i kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (wzniesiony jako dar religijny za koniec epidemii dżumy).
Tomaszów Mazowiecki
Na koniec zajrzyjmy na chwilę do niepozornego Tomaszowa Mazowieckiego. Miasto leży na terenie województwa łódzkiego i ma co najmniej trzy wyjątkowe atrakcje: „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy i Groty Nagórzyckie – podziemną trasę turystyczną przeprowadzoną przez teren dawnych wyrobisk po kopalni piasku.
—
Artykuł sponsorowany